Олешківське ЛМГ > Державна дбайливість - краще зберегти, ніж відновлювати

Державна дбайливість - краще зберегти, ніж відновлювати


1 квітня, 00:48.
Міркування колективу лісівників


Для збереження рукотворних лісів в не ресурсній Херсонській області фінансування з держбюджету просто необхідно. З часів створення штучних лісових насаджень Херсонщини держава постійно опікувалася їх збереженням та примноженням.

 

 

Ситуація


У ДП «Цюрупинське ЛМГ» існує роками вибудувана чітка система взаємодії, профілактики і охорони лісів й виявлення в них пожеж. Але це стає робити все важче і важче. Сьогодні керівництво держпідприємства вже не намагається збільшити штат працівників чи навіть вберегти наявний від зменшення (з початку року чисельність зменшилася на 21 %). На підприємстві не йдеться й про те, що неможливо силами лісової охорони забезпечити необхідну охорону лісових насаджень в тій якості, що доручено державою. Просто у звичайному режимі в п’яти лісництвах продовжують здійснювати охорону лісових насаджень, але тільки 4 години на день. Із семи спостережних веж забезпечено чергування тільки на одній та з десяти пожежних автомобілів тільки один укомплектований водієм та бійцем.


Підприємство не має можливості забезпечити стовідсоткове функціонування лісопожежних станцій та спостереження на спостережних вежах. Хоча лісогосподарство старається зберегти все, що припустимо, розуміючи, що економія на спеціалістах і їхній праці може вилитися в трагедію і колосальні витрати. Зверненнями працівники Цюрупинського ЛМГ стараються якщо не застерігати владу, то періодично її сповіщати, до чого призведе відсутність бюджетної підтримки та про можливий розвиток подій за найгіршим сценарієм під час пожежонебезпечного періоду, який розпочався у лісах області з 22 березня. Та лісогосподарське підприємство без бюджетного фінансування не зможе ефективно здійснювати попереджувальні протипожежні заходи в лісах, що безумовно, не сприятиме відсутності лісових пожеж.


У випадку, якщо станеться згубна для лісів і Цюрупинського лісомисливського господарства ситуація, - з вогнем не впоратися, бо необхідних грошей у держпідприємства нема. Все через те, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» (№ 928 від 25.12.2015 р.), фінансування державних лісогосподарських підприємств за рахунок Державного бюджету не передбачено. Як і в інших державних лісогосподарських підприємствах, що не є ресурсними, у Цюрупинському ЛМГ відсутні необхідні доходи для забезпечення повного функціонування підприємства, належного забезпечення охорони і захисту лісів та ведення лісового господарства. Все, що було можливо (див. матеріали в нашій рубриці), використано для проведення цьогорічної лісокультурної кампанії за рахунок власних коштів. Без врахування підготовки до пожежонебезпечного періоду, поставлені й означені часом завдання виконані. Цими днями у лісництвах закінчено лісокультурну кампанію. Висаджено 350 000 шт. садивного матеріалу на 83 га, в тому числі акації 16 500 сіянців на площі 5 га.


Ситуація, що склалася на сьогодні, неминуче призведе до подальшого зниження рівня готовності державного підприємства щодо охорони штучних лісів від вогню. Адже сьогодні не йдеться про скорочення бюджетного фінансування. Його просто немає. Як факт – повна відсутність коштів задля збереження лісових багатств. І тільки від рішення про перегляд бюджетного фінансування залежить ситуація з проведення профілактичних протипожежних заходів з охорону лісу від пожеж. Та навіть у цих досить непростих умовах працівники лісової охорони Цюрупинське ЛМГ продовжують виконувати свою роботу, хоча кожному терпінню є кінець. Сьогодні зафіксовані випадки пожеж, які несли загрозу розповсюдження вогню на лісові масиви. Так, станом на 31 березня вже ліквідовано 4 випадки лісових пожеж: одна - на землях держлісфонду і три - на землях інших користувачів. Всі пожежі ліквідовані силами лісової охорони.


Пропозиції?


Покращення роботи із запобігання виникнення лісових пожеж можливо лише завдяки відновленню державного фінансування не ресурсних областей. Тільки це дозволить забезпечити виконання вкрай важливих функцій - захист і охорону лісів від пожеж, та вплине на реальне покращання справ у лісовому господарюванні. І тоді час покаже, чи можна стан справ на сьогодні назвати потенційною загрозою чи просто проблемою.
Загальновідомо, що поінформовані – значить озброєні. Та до нинішнього дня питання фінансування з бюджету не вирішено ні на якому рівні. Стурбовані нинішнім становищем лісівників і у Цюрупинській районній держадміністрації. Днями відбулося чергове засідання районної постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Розглядалося і питання підготовки забезпечення протидії пожежам в природних екосистемах. Як підкреслив перший заступник голови РДА Костянтин Буганов, питання було розглянуто на колегії райдержадміністрації і на регіональній комісії ТЕБ і НС, та залишається актуальним. Прийнято рішення звернутися до депутатів різних рівнів щодо сприяння у вирішенні питання фінансування лісогосподарських підприємств у районі.


Найгірше, що кошти, необхідні на сьогодні для охорони Олешківських лісів, не є надто великі у порівнянні з тим, які кошти може втратити держава у випадку лісових пожеж і коли, як наслідок, – може бути знищено штучний ліс. На охорону лісу від пожеж Цюрупинському ЛМГ потрібна щонайменша і вкрай необхідна сума - 1 200 000 грн. Це питання може вирішитися не на рівні району та області з місцевих бюджетів, а тільки через внесення змін до державного бюджету України та через відновлення бюджетного фінансування за бюджетною програмою 2805060 «Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді».


Тож, залишається у лісівників єдина надія, що пожеж не буде завдяки прихильності погоди (дощі), та завдяки переконанням відвідувачів лісів. Адже у випадку лісових пожеж їх просто нікому буде виявляти та ліквідовувати. Відсутність бюджетної підтримки на ведення лісомисливського господарства, охорону і захист лісу в лісовому фонді призведе саме до цього, ще й потягне за собою повне руйнування та необоротність природних процесів.


Мета?


Маленька тліюча надія лісівників на відновлення фінансової підтримки з державного бюджету щодо забезпечення належного ведення лісового господарства, на проведення комплексу протипожежних заходів в лісомисливських господарствах півдня та забезпечення на належному рівні функціонування державної лісової охорони.


Що робити?


З урахуванням усього викладеного, ситуація в лісовому господарстві виглядає вкрай важкою, майже безнадійною. Спосіб її виправлення існує. Потрібна увага держави, турбота, що вплине на здоров'я рукотворних лісів півдня і не погіршить якість навколишнього середовища.
Херсонській області як не ресурсній вкрай необхідна увага. Лісівникам доводиться боротися за збереження наших штучних Цюрупинських лісів. Ця нездатність лісівників капітулювати тільки підкреслює, що ліс - цінність, яку треба берегти і якою треба грамотно керувати. Допомагаючи працівникам лісомисливських держпідприємств і ініціативним групам боротися за єдині рукотворні в масштабах країни ліси, депутати області і району посприяють збереженню лісів Херсонщини, змусять можновладців усвідомити, що для рукотворних лісів фінансування з держбюджету просто необхідно. І що народне благо, про яке зобов'язані піклуватися урядовці, неодмінно в тому числі пов'язане саме з лісами і з їх кількістю.


Прогноз


За свідченнями статистики, більшість лісових пожеж виникають у Раденському та Цюрупинському лісництвах, де найбільше рекреаційне навантаження. Ліси розташовані на піщаних ґрунтах зі складним рельєфом. Це ускладнює, а місцями і унеможливлює використання під час гасіння лісових пожеж технічних засобів. Ситуація вимагає якнайшвидшого вирішення. Інакше в найближчі тижні або й дні можливо актуальним стане питання, як ефективно боротися з пожежами і хто буде відповідати за палаючі ліси.


Тільки бюджетне фінансування дозволить зберегти в нашій не ресурсній області рукотворні лісові насадження. Тільки через бюджетне фінансування ймовірно зберегти виконання підприємством однієї з вкрай важливих функцій - захист і охорону лісів від пожеж!


Що може завадити


Думати про можливі лісові пожежі і наслідки жаркого літа потрібно вже вчора і дуже терміново. Зовсім не обов'язково для цього має наступити аномальна спека. Це лише одна сторона медалі. Інша – працівники лісгоспів залишені напризволяще, приречені на повне зубожіння, адже брак коштів для підприємств півдня - це заробітна плата лісівників і відповідно - засоби для існування родин. Прикро, що ті, хто отримують заробітну плату вчасно, абсолютно байдуже ставляться до тих, у кого її немає… Ну не можуть же нагорі недооцінювати масштаб проблеми. Або, все-таки, можуть?!


Вернуться назад