Олешківське ЛМГ > Звідки починаються рукотворні ліси

Звідки починаються рукотворні ліси


12 квітня, 15:50.

З чого починається те, що так звично називається лісом або лісовими насадженнями? На це питання помічник лісничого Костогризівського лісництва Галина Тищенко відповідала своєю розповіддю на екскурсії для студентів Державного вищого навчального закладу "Херсонський державний університет", коли вони відвідували лісовий розсадник.

 

Звідки починаються рукотворні ліси

Захоплююча розповідь була не тільки про збір шишок, заготівлю насіння та їх посів, про вирощування посадкового матеріалу та його висадку, про подальший догляд за лісовими культурами. Майбутні лісівники з перших вуст досвідченого професіонала дізнавалися, як проводиться залісення пісків, як вирощується ліс в сипучих пісках Нижньодніпров'я взагалі (за Костогризівським лісництвом Цюрупинского лісомисливського господарства закріплено 3719 га земель держлісфонду, з них заліснено 3434 га) і з чого він починається у розсаднику зокрема. Студенти почули пізнавальний виклад фахівця про сьогодення лісових насаджень штучного походження, які проблеми існують нині для наших лісів, що відносяться до категорії захисних і виконують функцію захисту.

Досить цікавою була розповідь, що і як відбувається на шляху, який починається з шишки і насіння, триває на відрізку часу до сіянця, саджанця. Хлопці та дівчата, для яких ліс уже став покликанням, дізнавалися від грамотного професіонала-лісівника, скільки праці потрібно вкладати на цьому довгому шляху для створення лісу, в який йдуть і їдуть відпочивати, в який поспішають за натхненням, за насолодою красою і свіжим повітрям.

Візитери познайомилися з безліччю цікавих цифр і фактів. Наприклад, що для забезпечення садивним матеріалом на території ДП «Цюрупинське ЛМГ» у розсадниках в Костогризівському і Дніпровському лісництвах вирощуються основні лісоутворюючі породи, характерні для півдня України. Що саме звідси в разі необхідності, а вона, як правило, трапляється щороку навесні, лісівники беруть посадковий матеріал, щоб заповнити лісокультурні площі, зробити доповнення і так далі. Що сіянці сосни кримської, які вирощується в розсаднику Костогризівського лісництва, забезпечують не тільки потребу Цюрупинського та інших держпідприємств області. Донедавна обсяги створення лісових культур були 370 га щорічно. Щоб забезпечити підприємство посадковим матеріалом, тільки в цьому році у Костогризівському розсаднику було готово до висадки 1,5 млн. шт. сіянців сосни кримської. Інша річ, що не всі вони поміняли «місце проживання», виявились незатребуваними до посадки через брак коштів, а заліснення пісків вимагає затрат.

Пізнавальну екскурсію провела чудовий оповідач-спеціаліст Галина Тищенко для жадібних до знань студентів і докладно розповіла, що робиться для отримання якісного стандартного посадкового матеріалу, для поліпшення родючості ґрунту розсадника, для запобігання появи і розмноження шкідників і хвороб сіянців. Скільки років зростає кожне дерево і як визначити його вік, як правильно посадити сіянець і як потрібно доглядати за молодими саджанцями.

Дерева, особливо хвойні, ростуть повільно. Отже, щоб досягти краси хвойного лісу, як наприклад того, що позаду студентів на фото зліва, мінімум має пройти 50 років. Вірніше, - прожито. І лісівниками, і їх вихованцями. І соснами, і тими, хто стежить за їх «дорослішанням». Складно в тоненьких, з олівець, сіянцях у розсаднику, говорила Галина Віталіївна, побачити величну в майбутньому сосну і повірити, що початок початку - ні, навіть не соснова шишка і її насіння, а руки, які їх зберуть, відберуть якісне насіння і посіють його, потім висадять сіянці, а після зроблять все, щоб вони перетворилися у зміцнілі саджанці, а потім ... Потім пролетить мить мінімум у півстоліття і вже нове покоління буде слухати розповідь, можливо, когось із тих, хто стоїть на фото і поки ще є майбутнім лісівником, з чого ж починається рукотворний ліс. І вкотре переповість, наскільки важливо вберегти вирощений ліс та що збереження лісів багато в чому залежить від того, наскільки дбайливо ми всі до них відносимося. Що наслідок безтурботного ставлення людини до лісу – звалища сміття і лісові пожежі. Останнім була присвячена окрема тема. Гості ознайомилися с роботою лісових пожежних станцій та водночас дізналися про вкрай важливу інформацію щодо правил поведінки та поводження з вогнем у лісі під час пожежонебезпечного періоду, які ніколи не потрібно забувати.


В процесі екскурсії молодь дізналась про безліч завдань, покладених на співробітників лісової галузі та працівників лісової охорони зокрема, що таке ліс і наскільки він різноманітний, що йому загрожує і як з цим боротися. Тепер студенти Державного вищого навчального закладу "Херсонський державний університет" точно знають, якого догляду потребують наші цюрупинські ліси і як себе вести, що неприпустимо під час пожежонебезпечного періоду. І хто знає, може серед тих, хто побував на екскурсії та скромно стоїть на світлині, є майбутній знаменитий лісівник? І тепер він точно знає, що лісова "колиска" починається з розсадника ...

На фото: ці плантації сіянців з повною впевненістю можна назвати "колискою" лісу.

 

Звідки починаються рукотворні ліси
Звідки починаються рукотворні ліси

Прес-служба ДП «Цюрупинське ЛМГ»


Вернуться назад